Strefa_Banku.jpg

Historia

Historia Banku Spółdzielczego we Wschowie

Początki Banku Spółdzielczego we Wschowie sięgają 1945 roku, kiedy to Wschowa po 152 latach zaborów ponownie znalazła się w granicach Polski. 12 maja 1947 roku odbyło się zgromadzenie założycielskie powołujące do życia Bank Ludowy, Spółdzielnię z ograniczoną odpowiedzialnością we Wschowie. Rejestracji banku dokonano 30 czerwca 1947 roku w Sądzie Okręgowy w Lesznie, a głównym zadaniem nowo powstałej placówki było świadczenie usług finansowych na rzecz społeczności lokalnej, zarówno dla ludności wiejskiej, jak i miejskiej oraz dla drobnej przedsiębiorczości.

Historia BS Wschowa.png [175.97 KB]

Historia Bs Wschowa_2.png [79.83 KB]

W 1950 roku wskutek zmian w ustawodawstwie polskim wschowski Bank Ludowy został przekształcony w Gminną Kasę Spółdzielczą, a od 1961 roku funkcjonuje jako Bank Spółdzielczy we Wschowie.

Lata dziewięćdziesiąte XX wieku to czas dynamicznych zmian i intensywnego rozwoju Banku Spółdzielczego we Wschowie. W 1990 roku zostaje jednym ze współzałożycieli Gospodarczego Banku Wielkopolski SA w Poznaniu, by rok później podpisać z nim umowę zrzeszeniową w ramach Spółdzielczej Grupy Bankowej. W kolejnych latach rozpoczęła się seria strategicznych przejęć mniejszych banków spółdzielczych, takich jak BS w Rawiczu w 1996 roku, banków spółdzielczych w Przemęcie i Szlichtyngowej w 1997 roku, BS w Niechlowie w 1997 roku oraz BS w Wijewie w 1999 roku. W tym samym czasie kupił również LSBG w Sławie.

Wejście w nowe tysiąclecie zaowocowało dalszym rozwojem Banku Spółdzielczego we Wschowie. W 2000 roku nabył oddział Banku Rozwoju Cukrownictwa (BRC) w Górze. Dwa lata później, tj. w 2002 roku przejął BS w Polkowicach, a w 2005 roku BS w Lubinie zwiększając tym samym swoją obecność na terenie trzech województw: wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego.

Obecnie Bank Spółdzielczy we Wschowie posiada solidną sieć 17 oddziałów i 2 filie. Jego działalność charakteryzuje się innowacyjnością oraz bogatą ofertą produktów finansowych dostosowanych do potrzeb klientów. Bank kreuje nowe standardy bankowości spółdzielczej, dbając o rozwój technologiczny oraz aktywnie wspierając lokalne inicjatywy społeczne, kulturalne i charytatywne.

 

Nasza historia ciągle powstaje…